wprowadzony: 2012-11-18 19:45:41
Projekty unijne w ramach FRSE
ostatnia aktualizacja: 2013-02-08 13:37:20

Projekty unijne w ramach FRSE - „Młodzież w działaniu”,
w których uczestniczyli nasi uczniowie:

  1. The Hope of Caravan (działanie 1.1) – odbył się pod koniec listopada 2010 roku w Adanie w Turcji. W projekcie wzięła udział młodzież z Rumunii, Bułgarii, Turcji i Polski – uczniowie Technikum ZDZ w Lublinie:

    pod opieką nauczyciela B. Oponia

    Projekt był poświęcony problematyce bezrobocia, migracji zarobkowej, możliwościom podjęcia pracy w swoim kraju. Młodzież spotkała się z władzami miasta, uczetniczyła w spotkaniach w centrum biznesu, na uniwersytecie, w urzędach pracy. Istotną część projektu stanowiły warsztaty i wieczory kultury przygotowane przez uczestników.

    • Kacper Kołodyński
    • Michał Pirożyński
    • Magdalena Skowronek
    • Aleksandra Darczuk
  2. Gender Equal Ability Training Course (działanie 3.1) – projekt odbył się we Lwowie na przełomie kwietnia i maja 2011 roku. W projekcie wzięli udział przedstawiciele: Hiszpanii, Grecji, Czech, Słowacji, Estonii, Szwecji, Niemiec i Polski (4 osoby – wśród nich dwóch naszych uczniów: Kacper Kołodyński i Michał Pirożyński)

    Uczestnicy przez warsztaty teatralne, panele dyskusyjne i warsztaty fotograficzne starali się wypracować wrażliwość na problematykę dyskryminacji i zachęcić do podejmowania inicjatyw w tej propagujących tolerancję.

  3. Creative hands together (działanie 1.1) – projekt odbył się z tureckim mieście Erzincan w październiku 2011 roku i zgromadził uczestników w z Turcji i z Polski. Polską ekipę stanowili uczniowie lubelskiego ZDZ'tu:

    opieka: Bogdan Opoń

    Istotną część projektu stanowił udział w zajęciach szkół artystycznych, poznawaliśmy tradycyjne zawody rękodzielnicze, spotkaliśmy się z władzami miasta, odwiedziliśmy Call Center – jedną z najnowocześniejszych instytucji w Turcji, gościliśmy na tradycyjnym tureckim weselu, zwiedzaliśmy znane w tamtym regionie pola winogronowe, poznawaliśmy kulturę i tradycję regionu i Turcji.

    • Karolina Słota
    • Wioletta Podsiadła
    • Daria Staszak
    • Emil Dziaduszek
    • Łukasz Zdanowicz
  4. Preventing religious intolerance and prejudice (działanie 5.1) – kolejny z dotychczasowych projektów odbył się w Turcji w mieście Kirsehir w styczniu 2012 i był chyba najbardziej wymagającym językowo i tematycznie. Zgromadził uczestników z Portugalii, Włoch, Malty, Słowacji, Rumunii i Polski. Polskę godnie reprezentowali sprawdzeni w poprzednich projektach uczniowie Technikum ZDZ w Lublinie:

    opieka: Bogdan Opoń

    Celem projektu było stworzenie jak najszerszej bazy do porozumienia miedzy-religijnego, zracjonalizowanie przyczyn istniejących podziałów, uprzedzeń czy wręcz wrogości wśród przedstawicieli różnych kultur i religii. To trudne zadanie staraliśmy się osiągnąć przez udział w konferencjach, warsztatach, zajęciach na uniwersytecie, poznawanie kultur i religii, wieczory kulturalne a wreszcie wycieczkę do naukowej stolicy starożytnego chrześcijaństwa – Kapadocji.

    • Magdalena Skowronek
    • Aleksandra Darczuk
    • Kacper Kołodyński
  5. Turning social exclusion into inclusive growth (działanie 3.1) - ostatni, jak dotychczas, w tej grupie odbył się w Bolonii we Włoszech w dniach 10-19.06.2012 i zgromadził kilkanaście osób z Francji, Włoch, Rumunii, Grecji i Polski. Warsztaty, spotkania wspólne poszukiwania rozwiązań dla osób, które z różnych powodów mają gorszy start w drodze do sukcesu, nawet warunki bytowe (sic!) nawiazujące do sytuacji w których żyją wykluczeni społecznie, miały pomóc w lepszym zgłębieniu tematyki.

    Wśród reprezentantów naszego kraju byli weterani projektów YiA z naszej Szkoły Kacper Kołodyński i Michał Pirożyński.

    Wszystkie dotychczasowe projekty zaowocowały ogromna ilością spotkań wyjątkowych ludzi, kontaktów, które owocują kolejnymi pomysłami i zaproszeniami do udziału w następnych projektach w Turcji, we Włoszech, na Malcie i w Rumunii.

  6. Europe with the same Breath (działanie 1.1) - to już kolejna odsłona programu Młodzież w działaniu, w której wzięliśmy udział. Projekt odbywał sie w nodmorskiej miejscowości Mersin w Turcji w dniach 20-30 stycznia 2013 roku. Tym razem zebrała się młodzież z Rumunii, Litwy, Polski i Turcji w sumie ok. 40 osób, by pod opieką fachowców zgłębiać tajniki technik dobrego i zdrowego sposobu oddychania, co połączone z warsztatami tanecznymi, konkursami, zwiedzaniem okolicznych atrakcji a w końcu poznawaniem kultury poszczególnych krajów zwłaszcza w czasie wieczorów kulturalnych stworzyło niepowtarzalny urok i atmosferę tego czasu. Polską ekipę stanowili uczniowie Szkół ZDZ w Lublinie: Paulina Łazuga, Karolina Świderska, Żaneta Kędzierska, Albert Świeca, Emil Dziaduszek, Anna Więsek, Katarzyna Pawłowska i Sylwia Makoś razem z naszym nauczycielem Jackiem Florczakiem.