Jak dbać o dobre relacje w szkole.
Relacje międzyludzkie są fundamentem naszego życia, wpływają na nasze samopoczucie, rozwój i ogólną jakość życia. Dobre relacje pozwalają na dzielenie się emocjami, co pomaga w radzeniu sobie ze stresem i trudnościami. Bycie częścią grupy czy społeczności daje poczucie przynależności, sprawia, że czujemy się akceptowani i rozumiani.
Relacje uczą nas komunikacji, empatii i rozwiązywania konfliktów, a jest to niezbędne zarówno w naszym życiu osobistym, jak i zawodowym.
Jeśli potrzebujesz wskazówek, jak dbać o relacje, szukaj tej tablicy w naszej szkole :)
Podstawowe informacje o egzaminach zawodowych
Szkoły ZDZ w Lublinie kształcą w następujących zawodach i kwalifikacjach:
Szkoła Branżowa:
-
mechanik - monter maszyn i urządzeń: kwalifikacja MEC.03 montaż i obsługa maszyn i urządzeń
-
elektromechanik: kwalifikacja ELE.01 montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych
Technikum:
-
technik usług fryzjerskich:
-
technik żywienia i usług gastronomicznych:
Policealne studium zawodowe:
-
technik usług kosmetycznych: kwalifikacja FRK.04 wykonywanie zabiegów kosmetycznych
Podczas procesu kształcenia uczniowie, słuchacze przystępują do egzaminów zawodowych właściwych dla danego zawodu.
Szczegółowe informacje na temat egzaminów zawodowych dostępne są
do pobrania na naszej stronie.
Elementy kosmetyki w klasie V technikum usług fryzjerskich
"Elementy kosmetyki" w klasie V technikum usług fryzjerskich.
Dzisiaj poznajemy różne metody złuszczania naskórka.
Jesień to idealny czas na tego typu zabiegi! (galeria)
Egzamin Maturalny - najważniejsze informacje
EGZAMIN MATURALNY
Egzamin maturalny pełni trzy zasadnicze funkcje:
1. stanowi poświadczenie osiągnięcia przez absolwenta wymaganego prawem poziomu wiadomości i umiejętności w zakresie:
1) języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego – w przypadku zdania wszystkich egzaminów obowiązkowych w części pisemnej (na poziomie podstawowym) oraz w części ustnej (bez określania poziomu)
2) jednego wybranego przedmiotu w części pisemnej na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym
2. określa poziom wykształcenia ogólnego absolwentów w zakresie przedmiotów, z których przystępowali do egzaminów
3. zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują wyniki egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów – przede wszystkim na poziomie rozszerzonym – jako kryteria w procesie rekrutacji.
Egzamin maturalny nie jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy absolwent szkoły ponadpodstawowej samodzielnie podejmuje decyzję o przystąpieniu do niego.
Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i składa się z części pisemnej oraz z części ustnej.
Przedmiotami obowiązkowymi w części pisemnej są: j. polski, matematyka, j. obcy nowożytny, zaś w części ustnej: j. polski oraz j. obcy nowożytny. Zdający zobowiązany jest również do przystąpienia do minimum jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (max 5), a może wybierać spośród następujących przedmiotów: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej, język mniejszości narodowej, język obcy nowożytny, język polski, język regionalny.
Poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej
W szkole odbywają się zajęcia mające na celu poprawę wydolności
krążeniowo-oddechowej naszych uczniów! (galeria)
ZAPRASZAMY!
Europejski Dzień Języków Obcych
Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych
uczniowie Technikum ZDZ na lekcjach języka niemieckiego uczyli się języka przez zabawę.
Uczniowie grali w różne rodzaje bingo, układanki, puzzle i językowe gry planszowe. (galeria)
Co nowego w bibliotece?
-
Od września w naszej szkolnej bibliotece działa już e-Biblioteka Librus, ponieważ książki i materiały dydaktyczne zostały skatalogowane i wpisane do elektronicznego systemu bibliotecznego e-Biblioteka. Nowoczesne technologie w bibliotece ułatwiają pracę nie tylko bibliotekarzom, ale są też zdecydowanie bardziej przyjazne czytelnikom. Systemy zarządzania bibliotecznego pozwalają na automatyzację wypożyczeń i zwrotów, redukując błędy ludzkie. Można śmiało powiedzieć, że Biblioteka Szkół ZDZ w Lublinie wkroczyła w XXI wiek!
-
Zachęcamy czytelników do korzystania z zasobów biblioteki, zarówno na miejscu w czytelni jak i w opcji wypożyczeń do domu. Księgozbiór jest bardzo zróżnicowany, dysponuje literaturą piękną polską i obcą, książkami dla dzieci i młodzieży, lekturami (także z opracowaniami), fachową literaturą zawodową, dydaktyczną itp.
-
Uczniowie mogą skorzystać z różnorodnych publikacji na temat kierunków kształcenia zawodowego w wybranych przez nich zawodach. Najnowsza pozycja w formie krótkich, łatwych do zapamiętania wskazówek przedstawia zasady zdrowego odżywiania.
-
W bibliotece na bieżąco pojawiają się też wiadomości ze świata kultury i literatury w różnych formach. Obecnie zapraszamy do obejrzenia gazetki i poczytania o Urszuli Kozioł – poetce pochodzącej z Lubelszczyzny, laureatce Literackiej Nagrody NIKE 2024.
Zapraszamy do biblioteki!
Uroczystość ślubowania klas pierwszych
11. października 2024 w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych.
To stara tradycja. Dla uczniów nowych klas pierwszych Technikum i Szkoły Branżowej I stopnia. to symboliczne przyjęcie w poczet społeczności Szkół ZDZ w Lublinie. Rota ślubowania przywołała wszystkim zebranym wartości Naszej Wspólnoty: ambicję, współpracę, szacunek dla innych, koleżeństwo i otwartość serca.
Uroczystość była połączona z obchodami Święta Edukacji Narodowej. (galeria zdjęć)
W imieniu Samorządu Szkoły złożono życzenia Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom i Społeczności Uczniowskiej. Pani Dyrektor podziękowała za pracę nauczycielom i pracownikom oraz wręczyła nagrody.
Po części oficjalnej starsi uczniowie wykonali w formie skeczu własną wersję jednego dnia w szkole.
Klasa druga technikum stanęła na wysokości zadania!